Kategorie

Návody na ošetřování a údržbu

Návod na ošetřování koženého čalouněného nábytku - KŮŽE

Neumísťujte nábytek příliš blízko ke zdrojůmsálavého tepla. Při umístění nábytku se přesvědčte, že vzdálenost mezi ním a zdrojem
tepla je minimálně 30 cm.
 
Kožený nábytek chraňte před přímým slunečním světlem.
 
Udržujte kůži bez prachových částic. Jednou týdně prach vysajte a přetřete mírně vlhkým
bavlněným hadříkem.
 
Znečistěné místo neodstraňujte mechanicky ani nepůsobte při čištění tlakem. Kůži ošetřujte
prostředky určenými k ošetření kožených povrchů, minimálně 2x za rok nebo dle potřeby.
 
Běžné čistící a chemické prostředky mohou způsobit škodu, vyžadující finančně nákladnou
opravu. Používejte proto jen garantované čistící prostředky, určené k oštření kožených sedacích
souprav.
 
Kůži ošetřujte prostředky pro zachování trvalého vzhledu a obsahující látky zajišťující měkkost.
Tyto prostředky obsahují nutné výživné látky, zvláčňující a zvlhčující komponenty.
 
Kožený nábytek chraňte před přímým kontaktem s vodou. V případě potřísnění, vodu
neutírejte, jen ji vysajte houbou.
 
V případě potřeby se obraťte na prodejce, který Vám odborně poradí nebo doporučí specialistu.


Návod na ošetřování čalouněného nábytku
 
Všeobecně
Pro čištění jak čalouněných, tak i dřevěných částí výrobku se nesmí používat chemické rozpouštědla a ředidla (trichloretylen, aceton, benzin, líh apod.), písky a abrasiva ani prací prášky.
Nábytek nesmí přicházet do přímého styku s vodou nebo být umístěn do vlhkého prostředí. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám (změna barevného odstínu lakovaných částí, látek), rovněž není dobré výrobek vystavovat dlouhodobému působení sálavého tepla nebo jej umisťovat v prašném prostředí.
Všechny kovové a plastové díly lze čistit jen vodou se saponáty, k oživení plastů lze použít i renovační spray, např. pro přístrojové desky interiérů automobilů. U všech čistících prostředků postupujte vždy dle návodu výrobce.
 
Dřevěné části nábytku
Změna textury, drobné odchylky v barvě a přirozené růstové vady nejsou závadou, ale naopak dokladem přírodního charakteru dřeva. Barevné odlišnosti dřevěných částí jsou způsobeny rozdílnou schopností dřeviny absorbovat dokončovací materiál. Prach z dřevěných částí odstraňte měkkou, čistou a suchou prachovkou. Při větším znečistění použijte čistící prostředek určený pro nábytek povrchově dokončený všemi druhy laků. Při jeho použití postupujte přesně podle návodu, který je uveden na zakoupeném přípravku.
 
Čalouněné části nábytku
Životnost látky zvýšíte pravidelným ošetřením a čištěním. U všech potahových látek doporučujeme čistit skvrny před jejich zaschnutím, zvyšuje se tím účinnost čištění. Potahové látky ošetřujte, pouze k tomu určenými prostředky. Skvrny netřete, pouze odsávejte čistým hadříkem. Tkaninu nečistěte kartáči s drsným povrchem, k
čištění používat jemný kartáč a savou houbu. Prach z čalouněných částí odstraňte jemným kartáčem nebo pomocí vysavače. Při větším znečistění použijte suchou pěnu nebo čistič na čalounění. Doporučujeme provádět šamponování pěnou tak, aby pěna nepřišla do styku s dřevěnými částmi výrobku. Dbejte na to, aby se roztok nevtlačoval do tkaniny a nepromáčel ji. Šamponování provádějte přesně podle pokynů výrobce saponátových prostředků. Potahovou látku čistěte po směru vlasu (nikdy nečistit krouživými pohyby kartáčkem), neperte (větší množství vody může znehodnotit výrobek), nežehlete. Čalounění typu mikroplyše lze čistit jemným kartáčováním a velmi jemným
šamponováním. Pokud skvrny po čištění nezmizí, obraťte se na specializovanou firmu pro chemické čištění.
 
Impregnace
Pro zvýšení ochrany potahové látky lze též nechat provést impregnaci (provádí specializovaná firma) s tzv. protišpinivým efektem. Aplikují se nástřikem na hotové sedací soupravy. V současnosti se u většiny látek, které se používají pro výrobu čalounění sedacích souprav, se nedoporučuje čištění běžným praním. Díky impregnaci se znečištění udržuje pouze na povrchu materiálu a nepronikne do struktury vlákna. Pravidelná údržba takto ošetřených textilií je pak velmi snadná - v případě polití se skvrna se na látce buď vůbec nevytvoří - tekutina zůstane na povrchu a dá se odsát papírovým ubrouskem nebo se koncentruje do jednoho bodu a dá se snadno odstranit pomocí vlhké houby nebo bavlněné utěrky. Obdobně toto platí i pro jiná znečištění. Impregnace zároveň zabraňuje oděru a opotřebování materiálu (prodlužuje životnost látky), pronikání prachu do hloubky, chrání proti roztočům. Vytváří na povrchu látky neviditelnou vrstvu, kterou nelze poznat čichem ani dotekem. Nemění kvalitu ani barvu materiálu a nijak neomezuje jeho
prodyšnost. Impregnace nechrání proti obarvení. Organické znečištění je nutné odstranit okamžitě.

 

Nejnovější články

Výběr sedací soupravy

Základem každého obývacího pokoje je vytvoření prostoru s příjemným posezením. Sedací souprava nebo pohovka má být pohodlná, abychom si na ní odpočinuli.

...

Multifunkční kuchyně

Pokud máte pocit, že kuchyň je pouze na vaření, zamyslete se znovu. Ve většině domácností je kuchyň centrum dě...

Výrobky Purtex nově v nabídce (video "roztoči")

Víte, že až v roce 2010 byla poprvé vyrobena BIO pěna se 100% účinností při likvidaci roztočů?
Podle te...

Internetový obchod s nábytkem Copyright © 2010 - 2020 Monika Perútková
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
paymethods
Aktualizace 2020-04-06 09:00:35